Przemiennik SR8JS - 70cm

          Przemiennik pracuje na częstotliwości: wyjście 438.800 MHz - wejście 431.200 MHz z lokatora KN09QT (góra Liwocz - 562 m. n.p.m). 
          Przemiennik ów powstał dzięki nieżyjącemu już Wiliamowi Halmo SP8HW (ex. SP8BHW) który go podarował klubowi SP8KJX. Został on odpowiednio przestrojony i przystosowany do wymagań polskich przez kolegę Czesława SQ8CMB. Przemiennik obecnie pracuje mocą 5 W (posiada możliwość pracy mocą 15 W) i jest mimo niewielkiej mocy słyszalny w wielu regionach Polski, jak również za granicą (np. we Lwowie). W sierpniu 2013 roku kolega Janek SQ9APX wykonał i zamontował nowy sterownik w przemienniku.
Obecnie jest tam zainstalowana antena typu KAD-UHF GRAUTA 7,7 db zakupiona dzięki wsparciu kilkunastu osób.
Na przemienniku mamy podłączony EchoLink (368278) dzięki firmie INTERLUMEN która dostarcza łącze internetowe do naszego klubu.

Osobami odpowiedzialnymi za jego funkcjonowanie jest Jerzy SP8GKB i Czesław SQ8CMB.

          Cały sprzęt został zainstalowany na postawionym w grudniu 2002 roku krzyżu milenijnym na górze Liwocz. Obiekt ten posiada taras widokowy z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry.

 

    

 

ZAPRASZAMY DO SPOTKAŃ NA W/W CZĘSTOTLIWOŚCI !!!

 

 

Historia zmian

 

2013-09-01   Kilka tygodni temu przemiennik jasielski SR8JS został zdemontowany i przekazany do przeglądu i poprawy do Janka SQ9APX. Obecnie jest już zamontowany na Górze Liwocz, ma zmieniony sterownik.

Jest on załączany tonem 1750 i tylko na wyjściu ma generowany ton CTCSS 103,5.

       Niestety po jego zainstalowaniu i uruchomieniu okazało się iż szfankuje nieco część antenowa (antena lub kabel). Tego już nie udało się naprawić z braku potrzebnego czasu. Wkrótce jednak ta usterka zostanie usunięta.

 

2011-05-15 wraz z Markiem SQ8HPI wybrałem się na Liwocz w celu naprawy anteny przemienników SR8JS i SR8V.

Połączenie uchwytu anteny i promiennika antena Diamond nie wytrzymuje warunków atmosferycznych. 
Przy okazji została wyczyszczona obudowa kamery  http://www.dalekieobserwacje.eu/?page_id=11295 skierowanej w stronę TATR.
 
Przemek SQ8ERB.

2010-10-02 antena nadawcza została przeniesiona na południową stronę krzyża. Przemiennik będzie mniej uciążliwy dla pracujących na SR7V. Antena odbiorczą jest antena Diamond X-200, która jest anteną nadawczo-odbiorczą dla przemiennika SR8JS (438,800) i odbiorczą dla SR8V. w tym roku chcemy zmienić antenę nadawczą z 5/8 na 2*5/8, poprawić audio i skrócić czas podtrzymania nośnej.

2010-03-02 I już po wyprawie mającej na celu umieszczenie na poprzednim miejscu naszego przemiennika SR8JS. Drugiego marca o dziewiątej z minutami wyruszyliśmy z Jasła w kierunku Liwocza. Zebraliśmy po drodzę ekipę: Przemek SQ8ERB, Jacek SQ8IJD, Jurek HF80GBG (SQ8GBG), Jurek SP8GKB i Janek SP8-05-009. Po dojechaniu na parking Jurek i Jurek załadowawszy stosunkowo ciężką paczkę z przemiennikiem pojechali "terenówką" - Tico Daewoo, na szczyt górki. Mimo lodowiska i po"małej" poprawce na trasie wydostaliśmy się na szczyt. Tam już zaczekaliśmy na pozostałą część wyprawy (zwiedzali okolice, bo i pogoda się udała - świeciło słoneczko) i już wspólnie wciągnęliśmy sprzęt na miejsce docelowe. Tam stosunkowo szybko uporaliśmy się z montażem przemiennika i przenieśliśmy się do drugiego ramienia krzyża by poprawić sprzęt do APRS. W dobrych nastrojach wracaliśmy gdyż wszystkie prace zaplanowane się udały.Do usłyszenia.

73! Przemek SQ8ERB i Jurek HF80GBG

2010-01-02 Drugiego stycznia przemiennik SR8JS został przeniesiony z Liwocza do klubu SP8KJX w celu przeglądu i poprawienia jego parametrów. Na testach  jest podłączony pod antenę klubową na ulicy Koralewskiegow Jaśle.

Łukasz SQ8DFT i Marek SQ8HPI przeprogramowali sterownik. Marek wykonał nowe okablowanie.
Mamy już zamówiony zasilacz - koszt około 130 złotych.

2009-06-06 dzięki uprzejmości znanej firmy telekomunikacyjnej zawieźliśmy nasz sprzęt na Liwocz. Rankiem okazało się, że przemiennik milczy. Na miejscu została zdiagnozowane uszkodzenie zasilacza. Zasilacz z DIGI SR8NWF, który jest własnością Jurka SP8GKB został zamontowany w przemienniku i odgromnik antenowy zakupiony ze składek na zakup anteny do SR8JS. Skrzynka metalowa podarowana przez naszego, strzyżowskiego kolegę Macieja SP8JCF po długim leżakowaniu doczekał się swego przeznaczenia. Komputer radio VERTEX, Monitor i modem są już pod kluczem z zasilane są nowym impulsowym zasilaczem 8A od Krzyśka SP8HBD. Do tej pory PC i monitor przykryte były folią. Skrzynka z radia służy teraz za zabezpieczenie UPSa i Akumulatora, do którego podpięte są dwa przemienniki. Niestety nie udało się uruchomić nowego komputera, więc DIGI działa nadal na starym P166.

Na Liwoczu przybywa nowych anten np. PSP Jasło ma już swój przemiennik poniżej naszego

W dziej szych pracach uczestniczyli: Krzysiek SP8HBD, Marek SQ8HPI i niżej podpisany - Przemek SQ8ERB

Galeria z dotychczasowych prac przy przemiennikach poniżej:

http://picasaweb.google.com/sq8erb/PrzemiennikiSR8JSSR8NWFNaGorzeLiwocz526mNpm #

 2008-12-29 wraz z kolegami z klubu SP8KJX zamontowaliśmy nowa antenę na górze Liwocz koło Jasła.

Dotychczasowa antena DIAMOND nie wytrzymała próby czasu i przyrody. Przez ostanie dwa
miesiące przemiennik SR8JS pracował z zastępczej 5/8.
Po zebraniu funduszy na nową (podziękowania dla darczyńców) zakupiona została antena
firmy GRAUTA KAD-UHF z zyskiem ponad 7dBi mająca bardzo solidną konstrukcje.
Zapraszamy do łączności na przemienniku SR8JS 438,800MHz (-7,600).
Przemiennik jest podłączony z Echo Linkiem (368278) więc można porozmawiać z innymi węzłami EL .
Na stronie http://picasaweb.google.com/sq8erb/SR8NWFWymianaAnteny# jest kilka fotek z naszej wyprawy - SQ8ERB
 

2008-11-08 na Liwoczu zamontowaliśmy nową antenę do DIGI APRS SR8NWF

Paweł SQ5BLK bezinteresownie podarował nam nową antenę.
Antena KAD VHF Grauta ma zysk 3,5dBd i co najważniejsze jest bardzo odporna na wiatr i warunki
atmosferyczne. Dotychczasową anteną była 1/4.
W pracach brali udział koledzy: Marian SP8TJQ, Jurek SQ8GBG i Marek SQ8HPI.
Dzięki dobrym sąsiadom Marka SQ8HPI mieliśmy pożyczony samochód, który wywiózł narzędzia, części, antenę i nas na Liwocz.
Marka szwagier przywiózł nas tym samochodem pod same drzwi.
Praca trwało dość długo bo od 10 tej do 16 tej. Pogoda była znakomita choć zamglenia nie pozwalały oglądać pięknych krajobrazów.
Przy okazji Jurek i Marek podpięli zapasowa antenę do przemiennika 70 cm SR8JS. Antena z którą przemiennik pracował była uszkodzona .
Trzaski i zaniki sygnału po zmianie na antenę 5/8 ustąpiły. Jednak zysk tej anteny jest znacznie mniejszy niż poprzedniej 3*5/8.
Po zebraniu środków i zakupie anteny na 438 MHz wybierzemy się  ją podmienić.
Leszek SP8AYS zwiózł nas i nasze tobołki do Jasła.
 
Mamy jeszcze w planie zamontować skrzynkę na DIGI którą dostaliśmy od Maćka SP8JCF ze Strzyżowa
 
Myślimy że zmiana anteny znacznie poprawi zasięg naszego DIGI.
Kilka fotek z montażu można zobaczyć na picasaweb
 
2008-06-11  wspólnymi siłami
kolegów z klubu SP8KJX tj. Jurka SP8GKB, Krzyska SP8HBD, Marka SQ8HPI i przy skromnym moim udziale udało się poprawić anteny przemiennika jasielskiego. Antena Diamond X-50 została zamontowana na ramieniu krzyża. Jest zamontowana około 15m wyżej niż w poprzednim miejscu i tylko strona na południe jest zasłonięta.
Przemiennik pracuje mocą około 5W.
 Kilka fotek można zobaczyć na stronie PICASA
 

Dodatkowe informacje