Start

Start DIGI APRS na Połoninie Wetlińskiej

2011-09-24 września został uruchomiony DIGI (przemiennik sieci APRS) na Połoninie Wetlińkiej. Działanie przemiennika można sprawdzić klikając link

W aluminiowej obudowie znajdują się: miniDIGI autorstwa Adama SP5RZP, które retransmituje ramki stacji mobilnych (WIDE1-1), dwa akumulatorki po 7Ah, regulator fotoogniwa i radiotelefon Yaesu FTH2009. SR8VPW co 30 minut wysyła swój status. (informacje o swoim położeniu)
Radiotelefon FTH2009 pracuje z mocą w.cz. 1W, co wraz z modułem daje pobór prądu rzędu 550 mA. Natomiast na nasłuchu pobiera łącznie ok. 60 mA.

Poniżej fotki autorstwa Andrzeja SQ5MRF

 

 

 

SR8VPW pokrywa swym zasięgiem Bieszczady oraz przyległą graniczną część Słowacji i Ukrainy.

                                                                                Przemek SQ8ERB

Więcej fotek i film: http://www.fmix.pl/album/82126/digi-sr8vpw/1

http://www.youtube.com/watch?v=0ho6FNR0vsM


24 września Połonina Wetlińska

24 września 2011 długo oczekiwanie uruchomienie przemiennika APRS na Połoninie Wetlińskiej.
Dzięki hojności Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego dostaliśmy zgodę na bezpłatne użytkowanie masztu. Maszt został już odmalowany przez ekipę z SP8.
Malowanie masztu fotki Pati
Malowanie masztu fotki Mateusza SP8EBC

Koledzy z SP5 przygotowują elektronikę.
Całość będzie zasilana z baterii słonecznych. Zaawansowanie prac można zobaczyć na forum
http://forum.aprs.pl/ .
Przy okazji montażu planowany jest zlot użytkowników i sympatyków sieci APRS. Przyjazd potwierdziło już ponad 20 osób w tym Prezes Polskiej Grupy APRS – kol. Andrzej SP3LYR, który na stałe przebywa w USA.
Stacja testowana jest u kolegi Adama SP5RZP.
http://aprs.fi/info/a/SP5RZP-2

 

 

            http://www.sq8erb.org.pl/krotkofalarstwo/24-wrzesnia-polonina-wetlinskiej/

                                                                           73!  Przemek SQ8ERB

SP8KJX/am

  14 czerwca na lotnisku w Krośnie EPKR do cessny 172 wsiedli nasz pilot instruktor Grzesiek, Krzysiek SP8HBD, Jacek SQ8IJD i niżej podpisany. Lot miał trwać godzinę. Wiało więc i turbulencja była duża. Lecieliśmy z Krosna nad Potok, Czeluśnicę , Jasło , Liwocz, Skołyszyn, Biecz, Gorlicę i po prostej nad Potok, Czarnorzeki i do Krosna. według GPSa przebyty dystans to ponad 120 km. W stronę Gorlic miałem okazje lepiej poznac cessnę i zrobić kilka zdjęć. W  drodze powrotnej  wziąłem radio i na umówionej częstotliwości 145,325MHz zrobiłam kilkanaście łączności. Z radia ręcznego z mocą 5 W i krótkiej antenki 20 cm przy wysokości  lotu rzędu 800m npm zasięg przekraczał  50 - 70km. Niestety nie zapisywałem łączności. Odpowiem dopiero po otrzymaniu kart  QSL.
Podczas całego lotu w kieszeni miałem komórkę z aplikacją mAPRS która pracowała z pod znaku SQ8ERB-7. Krzysiek miał opentracka plus radio ręczne 5W które pracowało pod znakiem SP8HBD-8.
 Zdobyliśmy nowe doświadczenia. W samolocie jest duży hałas i na przyszłość warto zabrać ze sobą dobre słuchawki. APRS lepiej się spisuje via RADIO. Program mAPRS kila razy się zawiesił. Prawdopodobnie było to spowodowane zanikiem sygnału z BTSów.  Przy wysokościach powyżej 800m - 1000m nad poziom terenu komórki przestały działać.
 Kilka fotek z naszego lotu : 
 
73! Przemek SQ8ERB

Dodatkowe informacje